מתימן יבוא

מוצגות 6 תגובות – 1 עד 6 (מתוך 6 סה״כ)
 • מאת
  תגובות
 • #2593

  מתימן יבוא “ערב טוב”, כחכחתי בגרוני, “אני מחפש שידוך לבתי”. “בת כמה היא?”, שאלה השדכנית יראת השמיים. “בת עשרים ואחת”. “מאיזה מוצא אתם?”, שאלה. “נולדנו
  [See the full post at: מתימן יבוא]

  #2682
  אלמוני

  סוף טוב איזה כיף

  #2902

  זה לא פוליטיקלי קורקט אבל לא הבנתי את העוקץ. היא עושה את העבודה שלה ולהרבה אנשים בפרט צעירים מאוד חשוב המראה החיצוני כולל צבע העור והיות שלכל אדם כמעט יש משפחה עם הרבה מנהגים ומנטליות חשוב לדעת גם מאיזה עדה הוא מגיע. יש הרבה שמתיימרים להראות כאילו אין להם שום הגבלות אבל בדרך כלל עד שזה מגיע לנקודה שאיכפת להם. פעם מישהו ספרדי אמר לי בייאוש רב: שיבוא כבר משיח ונסיים עם כל משחקי העדות האלו. לי זה באמת לא משנה, אבל לצורך השיח שאלתי אותו:
  ואם משיח יהיה גרוזיני?
  לא! זה לא בא בחשבון. הוא ענה.
  כי ככה זה בחיים.

  #2903
  אורן שטרן
  משתתף

  עודד יקר
  האדם אינו רק יצור עצמי אלא גם חברתי. לומר שאנו גם מנסים לומר משהו על המציאות עצמה וכיצד אנו חושבים שזו צריכה להראות. לא הכל סובייקטיבי. נכון שלמדוד על פי קריטריונים של צבע העור זה שטחי ומטומטם אבל האם יש בכך כדי לבטל קרטריונים לחלוטין. נניח שאכן זה מטומטם ועדיין האם תכפה על בינך להתחתן עם צבע עור שמבייש אותו ואפילו שזה מסיבות בלתי מוצדקות בעליל. מה לגבי רמת כשרות מסויימת. האם מי שרמת הכשרות שבה הוא נוהג נובעת משיוך חברתי ולאו דווקא מהקפדה אישית יש בכך כדי לבטל את הדבר לגמרי. אם ההצדקה שבבית אבא נהגו כך נכונה יותר מן ההצדקה החברתית.
  מה למשל דעתך לגבי שפה , שהרי שפה היא תופעה חברתית האם נוח לך לדבר באידיש?
  שהרי בוודאי שאינך סבור שמי ששפתו אידיש הוא פרימיטיבי, ועדיין אתה תחוש אי נוחות לקשור את חייך עם דוברת שפת אידיש יותר מאשר עם דוברת עברית ואפילו עם דוברת צרפתית.

  #2907

  אולי זה פשוט המגזר הלא נכון?

  השאלה היסודית שעולה לי מכל הנ”ל הנה מאוד פשוטה, אולי זו מעין שאלת תם שכזו: אבל האם עלה בדעתו של המספר שהוא פשוט במגזר הלא נכון? למה הוא מתעקש להישאר במגזר שמבחינתו אחוז בחיצוניות ולא בפנימיות, ומתחזק את ההילה של “השדכנית מספר אחת במגזר”? מה זה אומר בכלל? יש איזו תחרות שנתית לדירוג שדכניות שהיא ניצחה בה? הרי גם זה הבל חיצוני ורעות רוח, יש רק שדכן אחד והוא לא צריך אישורים מאף מגזר.
  ברוך ה’ אנחנו חיים במדינה חופשית, ויש לא מגזר אחד ולא שניים ועוד מרווחים שבין המגזרים וכל מיני אנשים לא-ממוגזרים שלא ישאלו אותך מה צבע העור ומה המוצא, אלא דברים יותר מהותיים מלכתחילה. אף פעם לא מאוחר לעשות תשובה על תשובה וללכת למקום אחר

  #2912

  שבוע טוב, חברים

  את המסקנות העולות מהסיפור הזה ואחרים הסקתי מזמן,
  אבל יש כאן ניסיון לעורר לבעיה היסודית שיש לחוזר בתשובה שמנסה להתערות בחברה החרדית.
  איני אומר שאין חשיבות לעדה מבחינת המנטליות וההתאמה,
  אבל כאשר האדם נמדד רק לפי זהויותיו החיצוניות, אין כאן אדם אלא יצור סטטיסטי שנכנס למגרות.
  שימו לב גם לנימת החיוך שיש בסיפור זה ואחרים…
  [בהשגחה פרטית בדיוק כעת התקשר אלי בנימין, חתני היקר שבהשראתו נכתב הסיפור.
  במקרה הוא ובתי בחרו באורח חיים חרדי שמרני מאוד,
  והם דווקא מצליחים. הקימו בבית שמש תלמוד תורה ובית ספר ספרדיים “בן איש חי” בעזרת חסידי סאטמר…]

מוצגות 6 תגובות – 1 עד 6 (מתוך 6 סה״כ)
 • יש להתחבר למערכת על מנת להגיב.